ZOBACZ!  Przepisy kulinarne, ciasta, obiady, zupy, sałatki, abc gotowania, diety, napoje, książki o gotowaniu i wiele innych genialnych rzeczy związanych z gotowaniem.
Blog > Komentarze do wpisu

** Halloween **Europejska tradycja

Ostatni dzień października w naszych ogródkach, na balkonach i parapetach pojawiają się dynie. Jedni dają się wciągnąć w Halloweenowe szaleństwo, inni krytykują je, jako amerykańską zabawę, a przecież Halloween to celtycki obyczaj Samhain, który w okresie Chrystianizacji zamienił się w Dzień Wszystkich Świętych, przypadający na 1 listopada. Wigilię tego święta nazwano Halloween Even, a obecną nazwę zyskało, gdy irlandzcy imigranci "zawieźli" je do Ameryki..

Dawniej przebierano się w kolorowe stroje i "odprowadzano" duchy do granic miasta, ubodzy proponowali zamożnym modlitwy za dusze zmarłych w zamian za chleb. A wydrążone dynie ze świeczkami symbolizowały błąkające się dusze. Dziś przebrane dzieci biegają od sąsiada do sąsiada wołąjąc: " cukierki albo psikus ". Dobrze jest więc przygotować jakieś łakocie. I - jeśli nawet nie przepadamy za tym zwyczajem to przynajmniej potraktujmy je z przymróżeniem oka dla najmłodszych. 

niedziela, 28 października 2012, adrianamilner

Komentarze
izaa_a
2012/10/29 09:37:11
ale fajnie wycielas ;)
-
adrianamilner
2012/10/30 23:45:05
izaa_a nawet nie było to takie trudne jak myślałam
 sledzie w marynacie  salatka jarzynowa  pierogi z kapusta i grzybami  pierniczki
 krokiety z kapusta i grzybami  pasztet wieprzowy  karp smazony  barszcz czerwony
stat4u
Durszlak.pl